spot_img
21.8 C
Skopje
среда, септември 8, 2021
spot_img

Правата дама на САД, Џил Бајден се враќа на работа како редовен наставник по англиски јазик во колеџот Северна Вирџинија

Сопругата на американскиот претседател Џо Бајден (78), Џил Бајден (70) се враќа на работа како редовен наставник по англиски јазик во колеџот Северна Вирџинија, каде што работи од 2009 година.

Таа е првата прва дама која работеше со полно работно време надвор од Белата куќа.

Џил ги објави своите планови во изборната кампања на нејзиниот сопруг. По неколку месеци предавање англиски на студентите преку Интернет, таа се врати во училницата.

Бајден ќе патува од понеделник до петок на колеџот во приградската населба Вашингтон, кој се наоѓа на 30 минути од Белата куќа. Многумина се прашуваат дали првата дама ќе користи хеликоптер или автомобил како превозно средство.

„Има некои работи што едноставно не можете да ги замените и едвај чекам да се вратам во училницата“, рече таа неодамна за списанието „Good Housekeeping“.

Првите дами на нацијата не работеа надвор од домот. Тие се грижеа за своите сопрузи, воспитуваа деца и ја извршуваа улогата на домаќинка. Некои први дами работеа како специјални амбасадори за своите сопрузи. Особено беше активна Елеонор Рузвелт, која патуваше низ Соединетите држави и го известувала претседателот Френклин Д. Рузвелт, чии активности биле ограничени поради детска парализа. Таа се залагаше за сиромашните, малцинствата и другите обесправени лица и започна да пишува колумна за национални весници од Белата куќа.

Поновите дами, како Лора Буш, која беше наставничка во основно училиште и библиотекарка, престанаа да работат надвор од домот откако нивните сопрузи беа избрани за претседатели. Хилари Клинтон и Мишел Обама беа мајки кои работеа и изградија кариера во Белата куќа.

– Наставата не е само она што го работам. Тоа сум јас “, рече Џил еднаш.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести