spot_img
25.8 C
Skopje
недела, септември 5, 2021
spot_img

459 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 21 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 5.416 тестирањe, а регистрирани се 459 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 235, Штип – 30, Тетово -26, Куманово и Струмица – по 19, Дебар – 13, Гостивар, Охрид и Кичево – по 12, Велес и Свети Николе – по 10, Битола и Прилеп – по 9, Крива Паланка и Струга – по 7, Радовиш – 5, Кавадарци и Кочани – по 4, Богданци – 3, Виница, Гевгелија, Кратово и Ресен – по 2, Берово, Делчево, Македонски Брод, Неготино и Пехчево – по 1.Регистрирани сe 368 оздравени пациенти од: Скопје – 136, Гостивар – 49, Куманово и Кичево – по 34, Кавадарци – 20, Штип -18, Прилеп, Кочани и Свети Николе – по 10, Битола и Велес – по 8, Радовиш – 7, Гевгелија и Кратово- по 5, Пробиштип – 4, Македонски Брод – 3, Ресен и Делчево – по 2, Струмица, Неготино и Демир Хисар – по 1.

Пријавени е 21 починато лице: 6 починати лица од Скопје (94г, 77г, 75г, 75г, 73г, 65г,), по 3 починати лица од Тетово (81г, 66г, 64г), Гостивар (84г, 67г,  59г)  и Струмица (67г, 58г, 49г) , 2 починати лица од Кичево (67г, 67г) и по едно починато лице од Куманово (63г), Прилеп (69г), Битола (81г) и Неготино (69г).Пријавените починати лица се починати во болнички услови.Направени се 5.416 тестови преку: ИЈЗ-224, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-84, ЦЈЗ Тетово–74, ЦЈЗ Куманово –83, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–285, Жан Митрев (Филип Втори)-133, Авицена-293, Биотек-254, Систина-125, лабораторија Лаор-442, Синлаб-21, Ремедика-0, Плодност–91, Генеа -62, Никоб лаб-614, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-80, Ројал Медика –55,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.292.

Досега во земјата се направени вкупно 1.188.356 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.045, бројката на оздравени пациенти е 158.809, на починати е 6.065, а бројот на активни случаи изнесува 15.171.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)Скопје 77656, Активни 6223Куманово 10458, Активни 927Прилеп 8724, Активни 283Тетово 10533, Активни 1907Битола 6776, Активни 283Велес 5841, Активни 255Гостивар 7765, Активни 1026Кавадарци 5536, Активни 210Охрид 5620, Активни 537Штип 5350, Активни 236Струмица 5328, Активни 690Струга 3659, Активни 611Кочани 3030, Активни 119Кичево 3701, Активни 584Гевгелија 2310, Активни 79Неготино 2261, Активни 58Свети Николе 1732, Активни 137Ресен 1422, Активни 117Крива Паланка 1292, Активни 48Радовиш 1373, Активни 119Берово 1148, Активни 47Делчево 1068, Активни 73Дебар 1400, Активни 253Виница 964, Активни 38Пробиштип 850, Активни 50Валандово 748, Активни 34Богданци 536, Активни 41Крушево 516, Активни 21Демир Хисар 414, Активни 10Демир Капија 401, Активни 1Кратово 477, Активни 64Македонски Брод 442, Активни 56Пехчево 297, Активни 6Македонска Каменица 280, Активни 25Дојран 137, Активни 3

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести