spot_img
20.8 C
Skopje
недела, август 29, 2021
spot_img

По шеснаесет години како Канцелар на најголемата европска економија, Ангела Меркел заминува во политичка пензија

По шеснаесет години како Канцелар на најголемата европска економија, Ангела Меркел наскоро ќе се пензионира политички.

Ќе добива по петнаесет илјади евра секој месец и ќе има многу слободно време. Освен ако не се фрли на нова кариера.

Ангела Меркел сака да готви супа од компир и да подготвува торта со сливи. Ова се типични германски есенски јадења, но оваа есен тешко дека ќе имаат време за многу готвење. Парламентарните избори ќе се одржат за помалку од еден месец (26 септември), но политичката кариера на Меркел нема да заврши вечерта истата недела, откако ќе бидат објавени првите резултати. Таа останува во канцеларијата и продолжува се додека не се формира нов кабинет.

Во просек, во изминатите неколку децении, федералниот канцелар (или канцелар) со новиот кабинет во Бундестагот положува заклетва за пет до шест недели по изборите. Но, минатиот пат (по изборите во 2017 година), Германија чекаше пет и пол месеци за нова влада.

Така, можно е Ангела Меркел да го престигне својот политички ментор Хелмут Кол, кој се уште е повоен канцелар со најдолг стаж. Кариерата на канцеларката Кол заврши во 1998 година, по 5.870 дена на функцијата. Меркел би го соборила тој рекорд доколку остане на функцијата до 17 декември оваа година.

Во јули, за време на посетата на Вашингтон, Меркел беше запрашана како ги замислува пензионерските денови. Таа обично не сака да одговори на тоа прашање, но во САД навести дека прво ќе се одмори и дека нема да прифаќа никакви покани.

„Прво ќе морам да сфатам дека моите должности сега ќе ги извршува некој друг, рече Меркел. И додаде: „Мислам дека навистина ќе ми се допадне“.

Со многу слободно време, Меркел, според сопствените изјави, сака да размисли што „навистина ја интересира“. Таа вели дека немала многу време во изминатите шеснаесет години да размисли за ова прашање.

Канцеларката, на церемонијата на која беше наградена со почесен докторат од Универзитетот Џонс Хопкинс, додаде: „И после тоа ќе се обидам да читам малку, а потоа очните капаци ќе ми паднат од замор, тогаш ќе спијам“.

Дали човек што има обврски и таква голема одговорност со децении од рано наутро до доцна вечер – може одеднаш да се „исклучи“?

„Она која некој недостасува, се забележува само кога веќе го нема“, рече Меркел на таа тема неодамна во Берлин.

Меркел во јули го прослави својот 67 -ти роденден, што и онака е време за пензија. За разлика од многу пензионери во Германија, Меркел нема да има финансиски грижи. Како канцелар, таа заработува 25.000 евра месечно, а доби и повеќе од десет илјади на име мандат на пратеник.

Кога ќе престане да работи, прво ќе прима целосна плата за три месеци, а потоа половина од таа сума за максимум 21 месец.

Што се однесува до висината на пензијата, надлежните служби ќе земат предвид различни активности – како канцелари, поранешни функции, стаж. Тоа долгогодишно искуство во политиката треба да и обезбеди одлична пензија од петнаесет илјади евра месечно.

Покрај тоа, тој има право на службено возило (со возач) и лична сигурност до крајот на животот. Тој исто така ќе добие една канцеларија во просториите на Бундестагот, даночните обврзници ќе го финансираат и шефот на таа канцеларија, двајца вработени и едно асистентско место. Ова е традиција во Германија, на која законски имаат право поранешните шефови на влади.

Некои од претходниците на Ангела Меркел се префрлија на слободна економија. Хелмут Шмит стана издавач на неделникот Цајт во 1982 година, а исто така беше многу популарен говорник. Во едно интервју, тој рече: „Имав правило дека нема да одржувам никаков настап за надомест помал од 15.000 долари“.

А како да заработат уште подобри пари покажаа поранешните канцелари Хелмут Кол и Герхард Шредер. Тие буквално го позлатија политичкото минато и слава – Кол основаше компанија која се занимаваше со лобирање и стратешко советување. И заработуваше одлично.

Шредер, само неколку месеци по поразот од Меркел во 2005 година, се најде на платниот список на рускиот проект „Северен тек“, како подружница на „Газпром“. Така го навлече гневот на многу критичари – Шредер и како канцелар залагаше за изградба на тој гасовод.

Во меѓувреме, законски е регулирано дека поранешните членови на владата мора прво да ја прашаат канцеларијата во Берлин пред „трансфер“ во економските води дали новата активност „ќе го загрози јавниот интерес“.

Владата се советува за ова прашање со етичката комисија, која може да предложи „преоден период“ до 18 месеци. Значи, само година и пол по напуштањето на политичката функција, трансферот е официјално извршен.

Дали Ангела Меркел планира да преземе нова работа? Или некоја почесна, волонтерска должност? Досега таа не кажа ништо за тоа.

Најверојатно ќе остане уште некое време во Берлин. Нејзиниот сопруг, професор по квантна механика Јоаким Зауер, се уште не размислува за пензија. Има статус на вонреден професор на Универзитетот Хумболт во Берлин, но 72-годишниот старец го продолжи договорот како виш истражувач. Но, само до 2022 година

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести