spot_img
18.8 C
Skopje
сабота, август 28, 2021
spot_img

Научници од Универзитет во Мичиген тврдат дека успеале да пресметаат колку одредени продукти го скусуваат или продолжуваат човечкиот живот

Научници од американскиот Универзитет во Мичиген тврдат дека успеале да пресметаат колку одредени продукти го скусуваат или продолжуваат човечкиот живот.

Резултатите од нивното истражување делумно ги објавил и интерпретирал The Telegraph кој пренесува дека “прдмет на истражување“ биле преку 6.000 различни продукти и производи.

Истиот лист наведува: “Дека секој изеден грам од колбас, во просек 27 секунди одзема од животот“.

Но посебно апострофира и предупредува дека еден изеден хот-дог одзема 36 минути животот, а кола – 12,5 минути“.

Научниците од Мичиген добиле потврда и за тоа дека животот се скратува и од конзумирање на црвено месо.

Од друга страна тврдат што допринесува за долговечност.

Пресметале дека порција ореви и ковчести плодови на животниот век му додаваат 26 минути, а оброк од лосос – 16 минути.

Мешунките, овошје и зеленчук се класифицирани како “корисни продукти“.

Нивна препорака е: свртете се кон риби и храна од зеленчук.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести