spot_img
26.8 C
Skopje
сабота, август 28, 2021
spot_img

Куба официјално ќе ги признае криптовалутите како платежно средство

Кубанската влада официјално ќе ги признае криптовалутите како платежно средство на островот, се вели во одлуката објавена во службен гласник.

Во одлуката се наведува дека Централната банка на Куба сега може да одобри употреба на крипто-валути „поради социо-економски интереси“, пренесува Раша Тудеј.

Кубанската централна банка ќе воведе сет правила за употреба на дигитални валути во земјата, како и контрола врз лиценцирањето на давателите на услуги за обезбедување услуги со крипто -валути. Одлуката предупредува дека бизнисот со криптовалути не смее да се користи за нелегални финансиски активности.

Во последниве месеци, крипто -валутите стануваат се попопуларни меѓу Кубанците, на кои им е тешко да го користат американскиот долар поради одложеното ембарго за време на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. На пример, поради ембаргото, Кубанците немаат пристап до производите на компаниите за картички Visa или MasterCard.

Исто така, Western Union, една од водечките светски компании за трансфер на пари, ги прекина трансакциите во долари за Куба во ноември минатата година.

Претходно оваа година, Ел Салвадор стана првата земја во светот што официјално прифати крипто -валути како национално средство за плаќање. Конгресот на таа земја усвои закон во јуни, со кој се прифаќа биткоинот како легално средство за плаќање, а законот ќе стапи на сила во септември.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести