spot_img
26.8 C
Skopje
сабота, август 28, 2021
spot_img

Вучиќ: Коалицијата на тајкуни ќе има многу пари и поддршка однадвор, мора да избереме некој што може да ги победи

Претседателот на Србија и Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, денеска изјави дека немале разговори со Социјалистичката партија на Србија (СПС) за заеднички претседателски кандидат на претстојните избори и дека верува дека разговорите ќе се одржат следната недела.

Запрашан за позицијата на водачот на СПС Ивица Дачиќ дека партијата и СНС треба да имаат заеднички претседателски кандидат на претстојните избори, Вучиќ на новинарите во Белград им рече дека ќе разговара со СПС.

„Ќе разговарам со претставниците на СПС, тие ми кажаа некои други информации за нивните разговори со претставници на одредени амбасади, некои амбасадори беа изненадени и јас реков дека се е во ред и дека се е нормално“, рече тој.

Вучиќ спомена дека мора да се најде најдобриот претседателски кандидат.

„Не сум слушнал за тие идеи дека имаме еден кандидат, но не би ја исклучил таа можност. Треба само да го најдеме најдобриот кандидат, кој ќе се спротистави на коалицијата на тајкуни“, рече тој.

Според него, коалицијата на тајкуни ќе има многу пари и поддршка однадвор за понатамошниот колапс на Србија.

„Е мора да избереме некој што може да ги победи и ќе видиме кој ќе биде“, рече тој.

Вучиќ, исто така, изјави дека е подготвен да прифати „различни улоги“ на претстојните избори.

„Во секој случај, јас сум подготвен да прифатам различни улоги, ако тоа е прашањето (од новинарите), за мене најважно е да го продолжам текот на акцијата и да гарантирам сигурна иднина за Србија, и ако можам да помогнам на кој било начин – јас сум тука, но дали ќе биде едно, две или трето место, воопшто не ми е грижа “, рече тој.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести