spot_img
19.8 C
Skopje
четврток, август 26, 2021
spot_img

Пет глисери изгореле во големиот пожар кој избил во пристаништето во Медулин (ВИДЕО)

Пет глисери изгореле во големиот пожар кој избил во пристаништето во Медулин. За среќа, никој не страдал, но причинета е голема материјална штета.  Пожарот од се уште непотврдени причини букнал на еден од глисерите кој бил тргнат настрана за да не ги зафати и останатите пловила, но сепак се проширил, а огнената стихија го зафатила речиси целото пристаниште.

На местото на пожарот се упатиле четири возила и 11 пожарникари од службата во Пула. Пожарот бил локализиран околу 15 часот, но гаснењето ќе потрае уште некое време, барем така пренесуваат медиумите.

Сведоците опишале што се случило

Само се слушна дека нешто пукна и видов дека гори, раскажал еден од сведоците. Друг, пак, рекол дека од бродот кој се запалил луѓето почнале да скокаат во паника, а тој самиот се доближил до останатите бродови кои биле врзани.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести