spot_img
35.8 C
Skopje
вторник, август 3, 2021
spot_img

ХАОС: Пекинг во неделата ги повика жителите да не го напуштаат градот, освен во итни случаи

Пекинг во неделата ги повика жителите да не го напуштаат градот, освен во итни случаи

Кинескиот град Вухан, каде што Ковид-19 првпат се појави на крајот на 2019 година, повторно ќе ги тестира жителите откако ќе бидат откриени неколку нови случаи, објавија локалните власти во вторникот.

Три нови случаи на корона вирус беа потврдени во понеделникот во градот со 11 милиони жители, откако делта варијантата се појави на истокот на земјата минатиот месец.

Последните случаи на коронавирус во Вухан беа регистрирани во мај 2020 година.

„Градот започнува итен тест за сите жители“, рече Ли Тао, претставник на градската администрација, на прес -конференција.

Вкупно седум работници од други провинции добија позитивен тест за коронавирус во понеделникот, но четворица од нив не покажаа никакви симптоми на болеста.

Речиси нема случаи на ковид во Кина од пролетта минатата година, но се регистрирани нови во последните неколку недели. Во вторникот беа пријавени 90 новозаразени лица, од кои 61 случај се префрлени на локално ниво.

Најмалку 300 инфекции беа потврдени на национално ниво во јули.
Пекинг во неделата ги повика жителите да не го напуштаат градот, освен во итни случаи.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести