spot_img
35.8 C
Skopje
вторник, август 3, 2021
spot_img

Драстична разлика помеѓу белите дробови заразени со Ковид кај вакцинирани и невакцинирани лица!

Ако сте имале дилема дали треба да се вакцинирате против коронавирус, веруваме дека овие сцени ќе ви ја олеснат одлуката
Имено, овие остри рендгенски снимки ја откриваат разликата што ја прават вакцините против ковид во однос на белите дробови без заштита кога се нападнати од вирус.
Овие снимки ги објави лекар, кој претходно лекувал луѓе заразени со ковид, едниот вакциниран, другиот не.

Рендгенската снимка на невакцинирано лице покажува речиси целосно бели органи – што значи дека се полни со вирус. Тие исто така имаат интензивни лузни и се чини дека им недостасува воздух што влегува во белите дробови.


Спротивно на тоа, во белите дробови на вакцинирано лице, тече воздух и тие изгледаат целосно исчистени од вирусот.
Д -р Гасан Камел, директор за медицинска интензивна нега во Универзитетската болница во Мисури, третира илјадници луѓе со вирусот од почетокот на пандемијата. Тој вели дека пациентите што доаѓаат се помлади отколку што биле за време на зимскиот талас 2020-21 година и главно се невакцинирани.

Каква заштита дава вакцината?
Истражувањата покажаа дека по единечна доза, вакцината Фајзер е 36 проценти ефикасна против соединенијата Делта, а вакцината Оксфорд / АстраЗенека е околу 30 проценти ефикасна против болеста.

Сепак, две недели по втората доза, Фајзер обезбедува 88 проценти заштита од инфекција со коронавирус, а АЗ обезбедува 67 проценти.


Исто така, по две дози, вакцината Фајзер е 96 проценти ефикасна против хоспитализација, додека со АстраЗенека го намалува ризикот за 92 проценти.

Лузни на белите дробови
Многу пациенти со „Ковид-19“ развиваат форма на респираторна инсуфициенција наречена акутен респираторен дистрес синдром (ARDS), која бара од пациентите да примаат кислород преку респиратор.

Претходните студии покажаа дека ARDS може значително да го намали квалитетот на животот на луѓето, дури и откако ќе закрепнат, бидејќи остава непоправливи лузни на белите дробови.

Лекарите велат дека пациентите со коронавирус најверојатно имаат постојан недостаток на воздух, дури и откако ќе се опорават.

Тие велат дека повеќето од оние кои имале тежок акутен респираторен синдром (САРС) имале потешкотии да дишат еден месец по инфекцијата – и тоа веројатно ќе биде исто и за пациентите со „Ковид -19“.

Сега е познато дека смртоносна болест може да влијае на долгорочното здравје на пациентот, предизвикувајќи трајно оштетување на целото тело. Смртоносната болест влијае не само на белите дробови, туку и на другите витални органи и системи на телото.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести