spot_img
39.8 C
Skopje
недела, август 1, 2021
spot_img

20 села и населби беа евакуирани во Турција, а 50 лица беа пренесени во болница

Исто така, 15-годишник загина во пожарите во Либан, кои се проширија на север во Сирија.

Според турскиот министер за земјоделство и шумарство Бекир Пакдемирли, вкупно 53 шумски пожари се регистрирани во средата и четвртокот во медитеранските и јужните региони на Егејското Море.

Тој рече дека повеќето од нив сега се ставени под контрола.

Еден 82-годишен маж беше меѓу тројцата загинати во Анталија, откако пламенот го зафати округот Аксеки, 30 милји северно од Манавгат, на јужниот брег, спроти Кипар.

Околу 20 села и населби беа евакуирани, а 50 лица беа пренесени во болница.

Уште 16 локации во Турција имаат пожари, вклучувајќи дестинации за одмор како што се Гуверчинлик и регионот Икмелер.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести