spot_img
28.8 C
Skopje
недела, август 1, 2021
spot_img

ХАОС ВО ГРЦИЈА: Брачен пар добил корона поради што бил исфрлен од хотелот

Спостеникот на хотелот со ова прекршил неколку члена од закон кој важи во таа земја по повод треман на луѓе заболени од ковид 19.

Спрема зборовите на една од членовите на Фејсбук групата Live from Greece, грчки брачен пар добил корона поради што исфрлен е од хотелот.

Дали поради голем страв да не ги зарази другите гости во неговиот хотел или едноставно несакал хотелот да го бие лош глас, сопственикот на хотелот донел ваква радикална одлука.

Веста за овој немил настан објавена е на Фејсбук група Live from Greece.

Имено сопственикот најпрво ги истерал од хотелот а потоа ги пренел со приколка на својот џип до локалниот здраствен дом.

Тоа е грубо кршење на уште една процедура која важи во Грција – заболените се префрлаат само по посебна процедура и помош со возило на брза помош, а потоа и налог на Цивилна заштита која е и надлежна за тоа, пренесува порталот “Halkidiki njuz”.

Несреќните луѓе поминале 19 часа пред здравствениот дом, без храна и вода и као што пренесуваат медиумите, една докторка да не се сожалила нарачувајќи им храна и вода, прашање е што ќе им се случело.

Тие двајца, инаку грчки државјани, се обратиле до медиумите а веста за бруталниот хотелиер ги запалила социјалните мрежи во таа земја.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести