spot_img
26.8 C
Skopje
сабота, јули 24, 2021
spot_img

Мино Раиола заработува убедливо најмногу пари по трансфер

Контроверзниот агент, Мино Раиола се грижи за кариерата за неколку големи ѕвезди, како Пол Пигба, Ерлинг Халанд и Златан Ибрахимович.

Според „Форбс“, тој заработува голема сума на пари за секој трансфер, во просек за секоја добро завршена работа на неговата сметка „легнуваат“ 800.000 фунти. Тој е задолжен за кариерата на 77 фудбалери, нивната вкупна вредност изнесува 799 милиони фунти, а имаат договори на повеќе од 613 милиони фунти.

Овој агент од провизија зема 61 милиони фунти. Повеќе од него заработиле Мендеш (75 милиони фунти) и Барнет (103 милиони фунти), но сите овие имаат повеќе клиенти.

Барнет има 673 потпишани клиенти и за секој договор зема 153 илјади фунти, додека пак Мендеш има 149 киленти.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести