spot_img
26.8 C
Skopje
сабота, јули 24, 2021
spot_img

Протести против ограничувањата за невакцинирани низ цела Европа

Откако некои земји воведоа задолжителна вакцинација за здравствените работници, следуваа ограничувања за граѓаните кои не примија вакцина за корона.

Се поголем број земји во Европа воведуваат ограничувања кои најмногу ги погодуваат луѓето кои не примиле вакцина за коронавирус. Така, има се повеќе примери дека е потребен сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, клубови, музеи или кина. Овој потег ги налути граѓаните кои не примиле вакцина, поради што излегоа на улиците.

Иако беше речено дека вакцинацијата нема да биде задолжителна, многу земји одлучија да ја направат за здравствени работници. По Италија, Франција и Грција, Унгарија воведе и задолжителна вакцинација за оваа категорија на население.

Следниот чекор беше воведување на сертификати за вакцинација при влегување во одредени затворени простории, како што се кафулиња, ресторани и кина.

Франција
Токму оваа објава на францускиот претседател Емануел Макрон предизвика незадоволство кај дел од населението.

Илјадници излегоа на протест низ Франција минатата недела во знак на протест против плановите на претседателот Емануел Макрон да воведе задолжителна вакцинација на здравствените работници и сертификати за вакцинација при влегување во кафулиња, ресторани и кина.

Макрон најави нови мерки минатата недела со цел земјата да се справи со драстичното зголемување на бројот на заболени кози, додека демонстрантите велат дека мора да се почитува слободата на избор на оние кои не сакаат вакцинација.

Новите мерки веќе предизвикаа демонстрации на почетокот на минатата недела, поради што полицијата употреби солзавец за да ги растера насобраните.

Неколку илјади Французи маршираа по улиците против ограничувањата за невакцинираните
Протестите се одржаа во Париз, Марсеј, Лион, Лил и некои други помали центри, а вклучија демонстранти со „жолти елеци“, кои, според Ројтерс, се обиделе да ги оживеат антивладините протести што се случија за време на заклучувањето.

За време на протестот беа нападнати и пунктовите за вакцинација.

Здравствените пропусници ќе бидат потребни за влез во киносали, барови, ресторани, болници, меѓуградски возови и авиони.

И покрај силата на протестот, агенцијата за стратешко истражување Ипсос-Сопра Стериа Пол во петокот објави дека повеќе од 60 проценти од Французите се согласуваат со задолжителната вакцинација на здравствените работници, како и со задолжителните сертификати за вакцинација на некои јавни места.

33
34
35
36

Грција
Протести имаше и во Грција, откако земјата најави задолжителна вакцинација против ковид 19 за работниците и персоналот во одредени сектори како што е здравството.

Од 1 септември вакцинацијата ќе биде задолжителна за сите здравствени работници во приватниот и државниот сектор. Посебните одредби за вакцинирање ќе влијаат и на воениот персонал. Сите вработени во армијата ќе имаат можност, но и одредени стимулации да бидат вакцинирани во нивните единици.

Новиот пакет, кој стапи на сила, ги опфати и угостителските објекти и културните институции, а до крајот на август сите затворени простории, ноќни клубови, барови, кина и театри ќе добијат исклучиво вакцинирани посетители.

Незадоволни граѓани излегоа на улиците во Атина, а полицијата употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои протестираат против вакцинацијата против коронавирус.

Протести во Грција против вакцините и мерките за невакцинирани
Околу 1.500 луѓе учествуваа на протест пред парламентот, по втор пат во една недела, против грчкиот план за вакцинација против Ковид-19.

Протестот минатата среда привлече повеќе од 5.000 луѓе, од кои некои вееја грчки знамиња и дрвени крстови.

Владата предложи на есен да се вакцинираат и други групи, како што се наставниците.

40
41
42

Италија
Неколку илјади луѓе протестираа синоќа на главниот плоштад во Торино, „Пјаца Кастело“, против задолжителната вакцинација против ковидите и поседување на зелен превој, пишува весникот „Ла Стампа“.

Според некои проценки, околу 5.000 луѓе одговориле на поканата на организаторите за „Денот без страв“, кој беше промовиран пред неколку дена преку Фејсбук.

Меѓу демонстрантите, стари и млади, малку луѓе со заштитни маски и спонтани говорници главно изјавуваа дека не сакаат да се вакцинираат и дека тоа е нивно уставно право, дека се против „зелената пропусница“, затоа што ја огеаничува нивната слобода.

Меѓу демонстрантите, новинарите го забележаа и кандидатот за градоначалник на Торино, универзитетскиот професор Уго Матеи и некои членови на десничарските партии.

Вчера италијанската влада донесе одлука според која е неопходен ,,зелен пас” за да може да се пристапи до многу затворени места, како што се барови, ресторани, спортски сали и настани како што се концерти.

Словачка
Стотици луѓе протестираа пред парламентот во Братислава во петокот поради очекуваното гласање за нови анти-ковидни мерки.

Среде скандирања како „Гестапо“ или „велепредавство“, демонстрантите кои ја отфрлаат вакцинацијата „Ковид“ се спротивставуваат на предложениот амандман со кој ќе се овозможи на владата да изготви разни мерки за луѓето кои биле вакцинирани против Ковид-19 и невакцинираните.

Министерството за здравство предлага употреба на дигитален пасош на ЕУ како алтернатива на националниот систем за предупредување.

Ова значи дека вакцинираните лица ќе можат да го користат како алтернатива на негативниот тест за PCR при влегување во одредени простории, вклучително и во ресторани.

Демонстрантите го блокираа влезот во парламентот и бараа да бидат пуштени во зградата. Многу од нив не носеле маски.

Полицијата употреби солзавец за да ги растера насобраните, а медиумите известуваат дека е повреден еден полицаец.

Полска
Протести имаше и во Полска во неделата, каде што околу 100 лица во Глогов демонстрираа против вакцинацијата и „санитарната сегрегација“ или ограничувањата на невакцинираните.Во еден момент, присутните започнаа да извикуваат пароли против Евреите, велејќи дека „тие се виновни за пандемијата“.

Три лица беа уапсени по судир со полицијата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести