spot_img
26.8 C
Skopje
сабота, јули 24, 2021
spot_img

Лавров: Русија подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

Русија е отворена за предлогот на Европската унија за меѓусебно признавање на вакцините против Ковид-19 и сертификатите за имунизација, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Неодамна Европската комисија предложи:„ Ајде да разговараме со Русија за взаемно признавање на вакцините и сертификатите”. Ние сме отворени за тој дијалог, истакна Лавров на семинар за руската надворешна политика.

Европската агенција за лекови не одобри употреба на вакцината Спутник В во земјите од Европската унија, но Унгарија и Словачка ја набавија најпознатата руска вакцина против коронавирусот.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести