spot_img
19.8 C
Skopje
среда, октомври 5, 2022
spot_img

ОВА СЕ ЗАБАВИ КАКО ОД НАЈЛОШ КОШМАР

Иако на портретите изгледаат сериозно и влеваат стравопочит, луќето од минатото навистина имале чудни навики, кои денес се граничат со лудило. На нивните забави воопшто не било ,,здодевно”. Токму напротив, тоа биле забави од кои денес би им се слошило на многумина!

Забава со отворање и дисекција на РЕАЛНИ МУМИИ

Викторијанците носеа мумии директно од египетските гробници и ги „отвораа“ на јавно место, на забави, на кои учествуваа сите гости.

Имено, во 19 век, Британците поминале низ вистинска Египетоманија, а мумиите станале само уште еден сувенир што патниците го донеле дома во таа далечна земја. Побарувачката за мумии станала толку голема што локалните патолози започнале да мумифицираат тела на криминалци и бездомници само за да ги продадат како „роднина на мајката на фараонот“.

Ситуацијата излезе од контрола толку многу што по ваквите забави, гостите честопати земаа парчиња антички ткаенини, коски и завои како сувенири.

Организирани посети во лудница и тепање пациенти со стап

Верувале или не, ова била една од омилените семејни активности во Лондон уште од 17 век. Имено, психијатриските институции во тоа време беа многу помали болници и многу повеќе инкарнации од пеколот на Данте, сепак, тие очигледно беа супер забавни за луѓето кои доаѓаа од надвор.

Психијатриските болници имале финансиски проблеми, па решиле да им ги отворат вратите на богатите донатори кои биле подготвени да платат добро за да ги тепаат пациентите со стапови и други реквизити и да ги видат нивните реакции.

Не чувствувале грижа на совест, бидејќи и онака за повеќето луѓе лудилото беше Божја казна за гревот. Така, тие се чувствувале потполно во мир кога одеа во лудницата и гледале голотија, насилство и секаков вид на расипаност што можете да си го замислите. Податоците покажуваат дека над 96.000 луѓе секоја година ги посетувале овие институции ширум Велика Британија, а цената на „билетот“ била едно пени!

Да се ​​поседува живо ,,градинарско” џуџе беше последната мода

Замислете како шетате низ вашата градина со пријателите кога, одеднаш, пред вас истрчuva старец во бизарна облека, целиот извалкан со земја и лисја. Да, тоа е твое лично џуџе од градината!

Овој бизарен обичај бил хит во текот на 18 и 19 век во Англија. За оваа работа обично биле ангажирани бездомници, кои потоа се вселувале во куќичката или во пештерата што би ја изграделе во вашата градина.

„Џуџето“ никогаш не смеело да престане да глуми без оглед на тоа што го прават неговиот „работодавач“ или гостите, не смеело да ја крати косата, да се бричи или да си ги сече ноктите, а за ова биле и повеќе од добро платени. Според некои податоци, годишната „плата“ за градинарско џуџе во текот на 18 век била околу 600 фунти, што е околу 180.000 долари во денешните пари.

Собирање човечки коски

Да го имавте ова „хоби“ денес, ќе ве сметаа за психопат. Сепак, во ерата на Викторија, вие би биле многу „тренди“. Веројатно би започнале со забите, но сонот на секој колекционер била да има Кабинет со чуда полн со скелети, тумори и деформирани фетуси!

Некои делови од телото биле толку популарни и егзотични што беа организирани цели забави токму за нив.

Толку од елегантниот и софистициран живот на кралскиот двот !

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести