spot_img
25.8 C
Skopje
вторник, јули 20, 2021
spot_img

Ден на жалост во Белгија за жртвите од поплавите

Во Белгија денеска е прогласен Ден на жалост во сеќавање на жртвите од поплавите од минатата недела.

Вкупно се изброени 31 жртва од невремето што го зафати истокот и југот на Белгија во текот на минатата недела.

Точно на пладне сите знамиња ќе бидат спуштени на половина копје и ќе се одбележи со една минута молк во целата држава, додека сите сирени на спасувачките служби ќе бидат вклучени.

Седумдесет лица сѐ уште се водат за исчезнати и по нив сѐ уште се трага, а многу куќи се целосно уништени.

Кралот Филип Втори, премиерот Де Кро и неколку министри ќе посетат дел од најпогодените места, ќе се сретнат со жртвите, пожарникарите, полицијата и локалните власти.Јавниот превоз исто така ќе застане целосно помеѓу 12:00 и 12:01 часот.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести