spot_img
22.8 C
Skopje
сабота, јули 17, 2021
spot_img

Нова студија: И младите можат да имаат сериозни оштетувања на органите по прележан Ковид-19

Според истражување спроведено од седум универзитети во Велика Британија, младите хоспитализирани поради Ковид-19 се во подеднаква можност да им се искомплицира здравствената состојба како и на луѓето постари од 50 години.

Четири од 10 лица на возраст меѓу 19 и 49 години имале проблеми со бубрезите, белите дробови и другите органи за време на лекувањето, јави Би-Би-Си.

Студијата вклучува 73.197 лица во 302 болници во Велика Британија за време на првиот бран на коронавирусот во 2020 година.

„Пораката е дека ова не е болест што ги погодува само постарите лица и ранливите“- рече професорот Калум Семпл, кој го водеше истражувањето.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести