spot_img
37.8 C
Skopje
среда, јули 14, 2021
spot_img

Од неодамна на Медитеранот се забележани големи бели ајкули (ВИДЕО)

Корнвол е најавен како потенцијално идно жариште кога станува збор за големи бели ајкули, предаторите ги привлекува изобилството на фоки што живеат таму.
Големите бели ајкули може да се упатат кон Велика Британија откако климатските промени ги привлекоа во медитеранските летувалишта. Тие би можеле да се упатат кон Велика Британија додека пливаат од потоплите води на Медитеранот, велат експертите.

Смртоносните предатори веќе живеат во островските одморалишта во Средоземното Море во голем број, како што се Ибица и Мајорка, но тие можат да се упатат кон север со загревањето на морето.

Од неодамна на Медитеранот се забележани големи бели – а научниците веруваат дека ајкулите потенцијално можат да тргнат кон Велика Британија. Огромната „Вилица“ од пет метри беше фотографирана на јужниот брег на Мајорка за време на сезоната на празници во 2018 година – а втората беше преземена од нуркач минатата година во близина на Малта.

Сега, тим научници во експедиција поддржана од каналот „Дискавери“ ова лето се обидува да истражи колку од овие предатори има во Средоземното Море. Во меѓувреме, експертите велат дека веќе имало 10 веродостојни извештаи за застрашувачки суштества кои залутале во морињата од британските острови.

Бидејќи температурите мора да се зголемат како резултат на глобалното затоплување во следните години, постои страв дека ајкулите ќе се насочат кон север како што правеа.

Веќе се во британските води?

Корнвол е најавен како потенцијално идно жариште кога станува збор за големи бели ајкули, предаторите ги привлекува изобилството на фоки што живеат таму.

Д-р Боб Хатер, главен научник во OCEARCH, за “The Sun Online” изјави: „Голема е веројатноста големите бели ајкули повремено да се движат на британските острови, но не се забележани или документирани“.

– Со зголемувањето на климатските промени кои ја зголемуваат температурата на водата, оваа веројатност може да се зголеми. Не е веројатно дека големите бели ајкули ќе станат жители на британските острови, но повремените посети на овој вид кои доаѓаат од атлантскиот брег на Франција може да почнат да се зголемуваат.

Д-р Хатер и неговиот тим, чие седиште е во Флорида, треба да го испитаат населението на ајкули долж западниот европски брег, како и Медитеранот, пишува „The Sun“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести