spot_img
21.8 C
Skopje
сабота, јули 3, 2021
spot_img

Турција официјално се повлече од Истанбулската конвенција

Претседателот Таип Ердоган уште во март објави дека земјата земјата ќе го напушти меѓународниот договор за спречување на насилство врз жените во март, што предизвика остра реакција кај многу турски граѓани и западни сојузници.

Илјадници беа подготвени да протестираат во Турција откако оваа недела беше одбиена тужбата за прекинување на повлекувањето од конвенцијата.

Претседателката на Федерацијата на здруженија на жени на Турција, Канан Ѓјулу е категорична дека борбата против одлуката на Ердоган ќе продолжи.

Истанбулската конвенција, договорена и потпишана во 2011 година токму во Турција, ги обврзува потписниците да спречат и да го санкционираат семејното насилство и да промовираат еднаквост.

Повлекувањето од конвенцијата наиде на осуда и од Соединетите држави и од Европската унија, ставајќи ја Турција уште подалеку од блокот во кој се приклучи во 1987 година.

Но, повеќето конзервативци во Турција велат дека пактот ги поткопува семејните структури кои го штитат општеството.

Некои исто така ја сметаат Конвенцијата за документ што ја промовира хомосексуалноста преку нејзиниот принцип на недискриминација заснована на сексуална ориентација.

Ердоган, пак, убедува дека повлекувањето од конвенцијата нема да доведе до никаков правен или практичен недостаток во спречувањето на насилството врз жените… 

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести