spot_img
34.8 C
Skopje
среда, јуни 30, 2021
spot_img

СТРАШНО: Јапонка ги труела своите љубовници со години и им земала милиони

Врховниот суд на Јапонија денес ја потврди смртната казна изречена на 74-годишна жена наречена „Црна Вдовица“ за убиство на нејзиниот сопруг и двајца вонбрачни партнери со отров во западна Јапонија во периодот од 2007 до 2013 година, со цел да наследи пари и да избегне враќање на долг.

Врховниот суд ја отфрли жалбата на Чисако Какехи во согласност со барањето на обвинителите, велејќи дека таа извршила сурово злосторство со предумисла, што му го отвори патот на неодамнешното изрекување смртна казна на обвинетиот, објави Кјодо.
„Нејзината мотивација за финансиска корист не остава простор за попустливост, рече судијата Јуко Мијазаки.

Адвокатите на Какехи побараа друга психијатриска проценка на почетокот на овој месец, тврдејќи дека нејзината деменција постепено се влошува и дека не разбира дека присуствува на судењето.

Судските власти изјавија дека обвинетата имала силна намера да убие затоа што извршила ист вид злосторство четири пати во рок од шест години и дека смртната казна била неизбежна и покрај нејзината возраст, поддржувајќи ја смртната казна изречена од Високиот суд во Осака и Окружниот суд во Кјодо.

Според последната пресуда, Какехи ги убила својот 75-годишен сопруг Исао Какехи и вонбрачните партнери Масанори Хонда (71) и Минору Хиоки (75) и се обидела да го убие нејзиниот познаник Тошијаки Суехиро дозволувајќи им да пијат цијанид помеѓу 2007 и 2013 година.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести