spot_img
34.8 C
Skopje
среда, јуни 30, 2021
spot_img

ПРОЕКТОТ НА МАСК ЗЕМА СЕ ПОГОЛЕМ ЗАЛЕТ

Милијардерот Илон Маск денес изјави дека неговиот сателитски интернет сервис „Starlink“ рапидно расте и дека очекува бројот на корисници да достигне половина милион во следните 12 месеци.

  • „Starlink“ сега има повеќе од 1.500 сателити и работи во десетина земји, проширувајќи се секој месец, изјави извршниот директор на „Tesla Ink“ во видео интервју емитувано од Светскиот мобилен конгрес на конференција за телекомуникациска индустрија, објави Ројтерс.

„Starlink“, серија на брзи сателити за луѓе кои живеат во оддалечени области, веќе нуди пробна услуга и вели дека има за цел да го покрие скоро целиот населен свет на глобално ниво оваа година.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести