spot_img
34.8 C
Skopje
среда, јуни 30, 2021
spot_img

Научниците откриле два судира помеѓу неутронска sвезда и црна дупка во рок од 10 дена

Научниците откриле два судира помеѓу неутронска sвезда и црна дупка во рок од 10 дена. Истражувачите предвидоа дека ќе се појават вакви судири, но не знаеја колку често. Набљудувањата би можеле да значат дека некои идеи за тоа како се формираат sвездите и галаксиите може да се ревидираат.

Професорката Вивиен Рајмонд од Универзитетот Кардиф рече дека резултатите се фантастични.

  • Треба да се вратиме на таблата за цртање и да ги преработиме нашите теории, рече професорката Рејмонд.
  • Повторно научивме неколку лекции. Значи, мора да го задржиме умот отворен и да видиме што ни кажува универзумот.

Црните дупки се астрономски објекти кои имаат толку силна гравитација, дури и светлината не може да избега. Неутронските sвезди се мртви sвезди кои се неверојатно густи. Лажичка материјал од неутронска rвезда се проценува на околу четири милијарди тони.

Двата објекти се космички чудовишта, но црните дупки се многу помасивни од неутронските sвезди.

Во првиот судир, откриен на 5 јануари 2020 година, црна дупка шест и пол пати поголема од масата на нашето Сонце се судри со неутронска ѕвезда која беше 1,5 пати помасивна од нашата матична sвезда. Во друг судир, забележан само 10 дена подоцна, црна дупка од 10 сончеви маси се спои со неутронска sвезда од две сончеви маси.

Истражувачите погледнале наназад кон претходните набљудувања и веројатно е дека многу од нив имале слични несовпаѓани судири и откриле дека се судирале две црни дупки, како и две неутронски sвезди, но ова е прв пат да откријат како неутронска sвезда се удира во црна дупка.

Друга теорија претпоставува дека црните дупки и неутронските sвезди се навистина едни покрај други. Овие алтернативни теории претпоставуваат дека sвездите и галаксиите се формирале на различни начини во однос на сликата насликана со стандардни прикази за тоа како настанал космосот.

Во текот на милијарди години, sвездите создадоа многу градежни блокови кои формираат поголеми космички структури – како што се планети и галаксии. Производството на таканаречени тешки елементи – како што се железо, јаглерод и кислород – во sвездите е поврзано со процентот на парови на црни дупки и неутронски sвезди во универзумот.

Силата со која sвездите туркаат материјал во себе кога ќе експлодираат е исто така поврзана со оваа пропорција на парови на црни дупки и неутронски sвезди. Како заклучок, новото откритие сугерира дека sвездите произведуваат помалку тешки елементи и ги дислоцираат со помалку сила отколку што се сметаше претходно, што пак има импликации за реалните набудувања на Универзумот.

Ниту една постоечка теорија не може совршено да објасни што гледаат астрономите на ноќното небо. Но, според професорката Рејмонд, многу идеи можат да се прилагодат за подобро да се вклопат во она што го знаеме.

Професорката Шила Роуан од Универзитетот во Глазгов рече дека набљудувањето на видот и фреквенцијата на судири на црните дупки и неутронските sвезди во последните шест години создава се подетална слика за динамиката во галаксиите.

Судирите се откриваат со мерење на бранови предизвикани од ненадејни промени во гравитационите сили кои се јавуваат кога се судираат две масивни небесни тела. Овие се бранови во самата ткаенина на универзумот, исто како камен фрлен во мирно езеро.

Овие таканаречени гравитациони бранови патуваат низ вселената стотици милиони светлосни години, а ги подигнале детектори од државите Вашингтон и Луизијана во САД и детекторот Девица во централна Италија. Заедно тие ја формираат заедницата на Опсерваторијата за гравитациски-бран (ALIGO) на напредниот светло-интерферометар.

Додека да стигнат до нас, брановите се мали – помали од ширината на атомот. Самите детектори се едни од најчувствителните инструменти направени досега.

Во иднина, тим научници се надеваат дека ќе откријат судири на неутронски sвезди – црни дупки што исто така ги забележуваат телескопите – и во вселената и на земјата. Ова ќе им овозможи на научниците да научат повеќе за супер-тешките материјали од кои се создаваат неутронски sвезди.

Соработката ALIGO вклучува над 1.300 научници од 18 земји и вклучува истражувачи од 11 универзитети во Велика Британија.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести