spot_img
34.8 C
Skopje
среда, јуни 30, 2021
spot_img

ГЕРМАНИЈА СЕ ТРЕСЕ ПО КРВАВИОТ НАПАД ВО ВИРЗБУРГ

Сè уште не е утврдено со сигурност дали напаѓачот со нож од Вирцбург бил верски радикализиран, но неговиот чин укажува на феноменот на религиозно мотивирано насилство и отвора дебата за опасноста од исламистите во Германија, пишува германски Дојче веле.

Нападот во Вирцбург, човекот од Сомалија на кого му беше одбиен азил, ги враќа сеќавањата на нападот на исламистот Анис Амри на Божиќниот саем во Берлин во декември 2016 година, но треба да се биде внимателен кога станува збор за класификација на злосторствата во Баварија, бидејќи, како што велат истрагата се уште трае.

Исто така, постојат индиции за исламистичка позадина на нападот, но ова сè уште се истражува и без оглед дали ќе биде потврдено на крајот или не, дебатата за овој вид на верски мотивирано насилство повторно трае.

Кога германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер го претстави Извештајот за заштита на уставниот поредок во средината на јуни 2020 година, тој го опиша десниот екстремизам како „голем проблем“, со оглед на бројот на напади и димензијата што ја имаат во општеството, но исто така предупредуваа на опасностите од левиот екстремизам.- и исламизмот.

Поточно, во 2020 година се забележани 409 кривични дела од областа на „верската идеологија“, што е за 13 проценти повеќе отколку во претходната година (362).

Исламистите се одговорни за огромното мнозинство, во моментов оваа бројка е повеќе од 92 проценти. Кога станува збор за насилни акти, вклучително и убиства, статистичките податоци покажуваат минус од скоро 20 проценти – 33 напади во споредба со 41 од претходно.

Сепак, самите бројки само условно ја даваат вистинската слика. Во анализата на Службата за заштита на уставниот поредок се вели дека „заканата од исламистички тероризам во Германија беше на високо ниво и во текот на 2020 година“.

Постојат и проценки за тоа како ваквите сценарија може да се случуваат во иднина или како можеле да се случат во минатото и инспирирани од пропаганда насочена кон насилство или контакт со терористичка организација како што е т.н. „Исламска држава“ (ИД), индивидуални сторители со лесно достапни средства за напад се насочени кон цели кои се лесни за напад.

Ако го погледнеме бројот на луѓе кои претставуваат закана и за кои безбедносните служби веруваат дека можат да нападнат во секој момент, потенцијалот за опасност од верски мотивирани лица станува особено забележлив – од 697 мажи и жени класифицирани како „потенцијално опасни“ 596 случаи се осомничени дека имаат религиозни мотиви, а најмногу се однесувале на исламизмот.

Погледот преку границата исто така и помага на Германија да го процени ризикот од напад.

Извештајот на Службата за заштита на уставниот поредок се однесува и на нападите во Франција и Австрија, кои имаа влијание врз „динамиката на ситуацијата во Германија“, а ДВ како пример го наведува нападот врз двајца минувачи пред поранешното сатирично списание „Шарли Ебдо“ на крајот на септември 2020. во Париз.

Нападот во Виена во ноември 2020 година исто така можеше да ги охрабри имитаторите во Германија да направат слична недела.

Германските безбедносни служби остануваат многу загрижени за друг проблем – од скоро 1100 исламисти кои се во Сирија и Ирак од 2012 година, околу една третина се вратија во Германија.

По враќањето, некои беа осудени на затворски казни, а третманот на ваквите исламисти во германските затвори, но и по нивното ослободување од затвор, претставува „посебен предизвик“ за судските и безбедносните органи во Германија.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести