spot_img
20.8 C
Skopje
понеделник, јуни 21, 2021
spot_img

247 санкционирани возачи во Скопје, 106 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 247 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 106 санкции, 13 прекршоци што го чинат возачите на мотоцикли, три санкции за возачи почетници, 12 санкции за управување без возачка дозвола.

Исто така, изречени се 45 санкции за возење под дејство на алкохол, 10 санкции за управување на технички неисправни и нерегистрирани возила, три санкции за некористење сигурносен појас, четири санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), 22 санкции за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта. 

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести