spot_img
20.8 C
Skopje
понеделник, јуни 21, 2021
spot_img

ТАЖНА ВЕСТ: Поранешна маринка, брутално убиена во Русија

Телото на Кетрин Сиру (34), која студирала во Русија, е пронајдено во шума во Нижни Волгород, а за злосторството е уапсен човек, во чиј автомобил несреќната девојка од селото била на кобниот ден.

Американката Кетрин Сиру (34), која била американска маринка и била во мисиите во Авганистан, била брутално убиена во Нижни Новгород, Русија, град на реката Волга, на околу 400 километри источно од Москва, каде студирала право.

Нејзиното тело беше пронајдено во шумата недалеку од местото каде се верува дека влегол во автомобил со странец, откако цела Русија застана на нозе, и во нејзината Америка, чии медиуми објавуваа вести за несреќната девојка секоја ден.

Благодарение на тоа, наскоро руската полиција уапси човек за кого се сомнева дека може да биде поврзан со нејзината смрт. Накратко објавија дека станува збор за човек со долго досие и „особено сериозни злосторства“.

Американската амбасада во Москва ја потврди смртта на Кетрин Сиру и додаде дека интензивно ја следи руската истрага.

Патем, точната локација на телото на девојката е откриена благодарение на сигналот од нејзиниот мобилен телефон од кој е утврдено дека последната комуникација што ја имала била СМС порака. Имено, таа во вторникот попладне и испратила порака на нејзината мајка во Мисисипи, во која пишувало: “Јас сум во автомобил со странец. Се надевам дека нема да ме киднапира”.

  • Ќерка ми брзаше да се врати на клиниката каде не и беше извршена исплата. Можеби стопирала за да не мора да го чека Убер – изјави во петокот очајната Беси Сиру, мајката на убиената девојка, за американските медиуми.

Кетрин е поранешна членка на американските маринци, која се пресели во Русија по завршувањето на турата во Авганистан во 2019 година за да продолжи магистерски студии по правни науки на Државниот универзитет Лобачевски во Нижни Новгород.

Планираше да се врати во САД и да работи како адвокат за имиграција. Нејзината мајка откри дека Кетрин го продала станот во Калифорнија со цел да ги финансира своите студии во Русија.

  • Уживаше во Нижни Новгород, го обожаваше својот живот во Русија, имаше прекрасни пријатели на универзитетот … Не сме се виделе две години, но разговаравме на телефон секој ден – додаде Беси.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести