spot_img
20.8 C
Skopje
понеделник, јуни 21, 2021
spot_img

Креаторот на „ Sputnik V“ откри дали вакцината влијае на плодноста

Александар Гинзбург, директор на Рускиот институт за епидемиологија и микробиологија „Gamaleja“, изјави денес дека вакцината против коронарниот вирус „Sputnik V“ не влијае на плодноста, бидејќи основата на препаратот е аденовирус, со кој живееше човештвото долго време.

  • Ниту на еволутивно ниво, ниту врз основа на тековните истражувања на модерната медицина, вакцината нема негативно влијание – рече Гинзбург.
  • Како што знаеме, во тој период, човештвото се размножи на 7,5 милијарди. Дури и кога немаше сомнеж за овие два вируси кои се присутни во нашето тело и со кои сме биле инфицирани десет пати во форма на пневмонија. Дали тоа го оневозможи некој да остане бремена? Не се најде во ниту еден медицински протокол – рече Гинзбург.

Претходно, главниот лекар на инфективната болница во Москва, Денис Проценко, објави дека теориите се дека вакцината против короната влијае на плодноста на обичните дезинформации.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести