spot_img
32.8 C
Skopje
понеделник, јуни 21, 2021
spot_img

КОЈ ЛИ ГИ РАСФРЛАЛ ОВИЕ МИСТЕРИОЗНИ ПРЕДМЕТИ ВО УРАЛ ?! (ВИДЕО)

„Предмет пронајден на чудно место“ е израз што се применува на десетици праисториски предмети пронајдени на разни места низ светот кои, со оглед на нивото на технологија, целосно се косат со утврдената старост заснована на физички, хемиски и / или геолошки доказ.

Тие честопати се фрустрирачки за конвенционалните научници, но исто така и задоволство за авантуристичките истражувачи и заинтересирани лица за алтернативни научни теории.

Додека најголемата од овие ставки се мери 1,18 инчи, најмалата е само 1/10000 инчи, а многумина ги покажуваат пропорциите на Златната средина. Нивната форма сугерира дека тие се произведени и не се природни метални фрагменти. Всушност, откриено е дека тие личат на истите минијатурни компоненти на модерната нанотехнологија.

Иако некои тврдеа дека овие мали конструкции се само остатоци од пробни ракети лансирани од блиската вселенска станица Плесецк, извештајот на московскиот институт открива дека тие се премногу стари за да доаѓаат од модерното производство.

Во 1996 година, д-р Е. В. Матвејев, од Централниот оддел за научно истражување за геологија и експлоатација на скапоцени метали во Москва, напиша дека компонентите, иако биле стари илјадници години, биле од технолошко потекло.

Фрагментите се пронајдени на длабочина помеѓу 10 и 40 стапки, во геолошки слој стар меѓу 20 000 и 318 000 години.

Како луѓето можеле да произведат толку мали компоненти во далечното минато и за што се користеле? Некои веруваат дека спиралите докажуваат дека човечката раса уживала софистицирано ниво на технологија во ерата на плеистоценот, додека други тврдат дека откритијата биле дело на вонземјани.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести