spot_img
18.8 C
Skopje
недела, јуни 20, 2021
spot_img

ПОЧИНА ЧОВЕКОТ КОЈ 14 МЕСЕЦИ ИМАШЕ КОВИД-19

Човекот од Велика Британија, кој подолго време страдаше од COVID-19 и ги помина изминатите 14 и пол месеци во болница, почина откако рече дека веќе не може да „живее вака“, пишува „The Sun“.

49-годишниот Џејсон Келк беше примен во болницата Сент Џејмс во Лидс на 31 март минатата година.

Тој остана таму сè до утрово кога беше пренесен во блискиот хоспициј, каде ги помина последните часови опкружен со членови на неговото семејство.

Неговата скршена сопруга Сју Келк (63) рече дека битката на Џејсон станала премногу тешка и дека тој донел одлука да престане со сите третмани.

Џејсон, кој имаше дијабетес и астма тип II, беше примен во болницата на 31 март 2020 година, а само неколку дена подоцна, на 3 април, беше пренесен на интензивна нега.
Оттогаш е таму, се бори за живот откако вирусот ги опустоши неговите бели дробови и му ги уништи бубрезите.

Џејсон разви толку сериозни проблеми со стомакот што мораше да се храни интравенски. Надежта се разбуди во март годинава кога одбележа 15 дена по ред без употреба на респиратор.

Тој бил отстранет од дијализа и уживал во семејната посета на болницата еднаш неделно.

Закрепнувањето на Џејсон беше толку добро што можеше да пие чај и да јаде колачиња и да се врати во една од неговите страсти – компјутерско кодирање.

За жал, на почетокот на мај, неговата состојба поввторно се влоши и на крајот мораше да помине неколку дена на респиратор повторно, пред да развие две инфекции.
Сју рече дека тој „никогаш навистина не се опоравил“ од нив.

Пред три недели, тој повторно беше ставен на апарати за дишење 24 часа на ден, а Сју рече дека во тој момент, тој одлучил дека му е доста.

  • Тој само сакаше сето тоа да заврши заедно. Антибиотиците делуваа, но неговиот дух исчезна. Мислам дека Џејсон од февруари 2020 година исчезна. Тоа е Џејсон кој го познававме и сакавме. Во последните неколку недели пред неговиот релапс, тој рече дека му се разбуди надежта, но дека после тоа „доби нов удар во забите“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести