spot_img
29.8 C
Skopje
недела, јуни 20, 2021
spot_img

Во експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак повредени тројца работници – Евакуирани околу 350 лица

Две недели по силните експлозии во фабриката за наменска индустрија „Слобода“ во српскиот град Чачак, синоќа повторно се случнаа детонации од истото место.

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, јави Бета.

Евакуирани се околу 350 лица кои живеат во близина на фабриката. Во текот на ноќта беше изгаснат пожарот, по што дел од евакуираните се вратија во своите домови.

Според првите податоци, синоќешната детонација предизвикала пожар надвор од фабричкиот круг на две места.

Детонацијата ги искрши прозорците во еден погон на фабриката, при што тројца работници се здобиле со исеченици.

Ноќта мина без нови детонации и инциденти, а беспилотни летала го надлетуваа кругот на фабриката.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести