spot_img
22.8 C
Skopje
сабота, јуни 19, 2021
spot_img

Еве што треба да знаете ако летувате во Црна Гора

Aко летувате во Црна Гора, земјата од денеска ги олеснува мерките против коронавирусот.

Се укинува временскиот рок за работа на приредувачите на игри на среќа. На институциите им е дозволено да одржуваат обуки на спортисти, спортски натпревари и спортски турнири во помали спортски простории во затворен простор, но со посебни мерки.

Од 19 јуни до петок, 2 јули, ќе се укине ограничувањето за работа со угостителски објекти, но без музика по 23 часот.

Се укинува временското ограничување за работа на компании и претприемачи што се занимаваат со трговија на непрехранбени производи и обезбедување услуги (трговски центри, продавници за обувки и облека, салони за убавина, фризерски салони …). Македонските граѓани во Црна Гора можат да патуваат без ПЦР тестови. Инаку, во Црна Гора од вирусот починаа 1.605 граѓани.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести