spot_img
29.8 C
Skopje
четврток, јуни 17, 2021
spot_img

КИНА ГО ЛАНСИРА БОЖЕНСТВЕНИОТ БРОД (ВИДЕО)

Вселенското летало „Shenzhou 12“, со кое Кина ја испраќа својата прва мисија со екипаж во вселената по скоро пет години, беше успешно лансирана денес.

Во досега најдолгата вселенска мисија на Кина, тројца астронаути летаа во орбитата денес и ќе останат во вселената три месеци за да работат на имплементација на амбициозниот план за завршување на вселенската станица до крајот на следната година, пренесува ВВС.

Авионот „Shenzhou 12“ денес во 9:22 часот беше успешно лансиран во градот Џиучеун, а тројцата астронаути кои го сочинуваат екипажот се Ни Хаишенг (56), Лиу Боминг (54) и Танг Хунго (45).

„Shenzhou 12“, што значи „Божествен брод“, е третата од 11 мисии потребни за завршување на кинеската вселенска станица до 2022 година.

Кина ја започна изградбата на вселенската станица на крајот на април со лансирање на модулот Тијанхе, првиот и најголемиот од трите на станицата што Кина независно го разви, а тричлениот екипаж на „Shenzhou 12“ ќе остане таму за три месеци.

Тројцата мажи би требало да поминат три месеци на модулот „Tianhe“ , околу 380 км над Земјата, и примарна цел на Ни Хаишенг, кој ја командува мисијата, и неговиот тим е да го пуштат во употреба модулот тежок 22,5 тони.

Тоа е првата и основна компонента на она што на крајот ќе биде станица од околу 70 тони, која се состои од простор за живот, научни лаборатории и телескоп од класа Hable за набудување на вселената.

Ни, поранешен пилот кој веќе имал два лета во орбитата, е најстариот национален астронаут што отишол во вселената, а за најмладиот Танг Хунбо ова е прво вселенско искуство.

Последната кинеска мисија за летање со екипаж беше во 2016 година, кога двајца астронаути беа испратени од вселенското летало „Shenzhou 11“ во лабораторија „Tiangog 2“, прототип на вселенската станица каде подоцна престојуваа околу еден месец.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести