spot_img
25.8 C
Skopje
среда, јуни 16, 2021
spot_img

ПРЕДУПРЕДУВЊЕ: Медитеранот се претвора во тропско море

Светскиот фонд за природа (WWF) предупредува дека Медитеранот се претвора во тропско море, поради генералниот пораст на температурите.

Во неодамна објавената студија, италијанскиот огранок на WWF наведува дека околу 1.000 егзотични видови се прилагодиле на животот во тие води, заменувајќи ги ендемските видови.

Овие откритија беа потврдени од грчки научници кои тврдат дека видови риби од Црвеното Море се населени во Егејското и Јонското Море во последните неколку години.

Како што е наведено, со температури кои растат во просек 20 проценти побрзо од светскиот просек, додека се зголемува и нивото на морето, а според проекциите, нивото на Медитеранот ќе се искачи за еден метар до 2100 година и ќе стане најсолено море на светот. најбрзо се загрева.

  • Потребна е итна акција. Сега, повеќе од кога било, треба да се фокусираме на заштита на морските области, се вели во соопштението на WWF.

Студијата, исто така, забележала дека поради зголемувањето на температурата, се менува и вегетацијата на дното на морето, со што се намалува присуството на ендемични треви.

Се додава дека истребувањето на овие растителни и животински видови може да има големо влијание врз целиот морски екосистем.

  • Средоземното море веќе не е како порано. Неговата тропцизација напредна. Климатските промени не се само проблем на иднината, туку реалност за која веќе се свесни научниците, рибарите, нуркачите, крајбрежните заедници и туристите, рече Џулија Прато од италијанскиот WWF.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести