spot_img
25.8 C
Skopje
среда, јуни 16, 2021
spot_img

ДОНАЛД ТРАМП ВО ЦЕНТАР НА НОВ СКАНДАЛ ?!

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вршел притисок врз Министерството за правда да се приклучи на неговите напори да го поништи изборниот пораз во последните неколку недели од неговиот мандат, врз основа на обвинувања за кражба на избори, но највисоките претставници на Секретаријатот одбија да го сторат тоа, покажуваат документите објавени денес.

Комитетот на Претставничкиот дом за надзор и реформа, кој ги побара документите, објави детали за обидите на поранешниот претседател, неговиот тогашен началник на канцеларијата Марк Медоус и приватниот адвокат Курт Олсен да извршат притисок врз Секретаријатот да преземе нешто во врска со тврдењата на Трамп, известува Гласот на Америка.

  • Овие документи покажуваат дека претседателот Трамп се обиде да ја злоупотреби водечката агенција за спроведување на законот на нашата земја во дрзок обид да го смени резултатот од изборите на кои беше поразен – рече претседателката на Комитетот, демократката Каролин Мелони.

Обидите на Трамп во документите се одделени од извештаите дека Министерството за правда, за време на Трамп, тајно се обидело да добие информации за телефонските броеви на најмалку двајца демократски членови на Конгресот, поради што сегашниот министер за правда Мерик Гарланд објави дека ќе ја зајакне заштитата на Секретаријатот.на политичко влијание.

Секретаријатот за правда под управата на тогашниот секретар Вилијам Бар, кој ја напушти позицијата на 23 декември минатата година и неговиот заменик Џефри Росен, одлучија да не преземат мерки во врска со недокажаните обвинувања за изборни нерегуларности.

Според мејловите, Медоуз ги замолил службените лица на секретаријатот да ја испитаат теоријата на заговор дека податоците за американските избори биле сменети во објектите во Италија и дека ЦИА била свесна за тоа.

На 1 јануари, Медоус му испратил на Росен линк до видео на YouTube во кое е детално прикажана недокажаната теорија, а Росен ја препратил е-поштата до неговиот тогашен заменик, кој одговорил „Чисто лудило“.

Документите, објавени од Комитетот на Претставничкиот дом, исто така покажуваат дека Трамп извршил притисок врз Росен, кој тогаш бил заменик министер за правда, да ги разгледа неговите обвинувања за изборна кражба.

Според е-поштата, Росен одби да организира состанок меѓу претставниците на секретаријатот и личниот адвокат на Трамп, Руди Џулијани, за неговите лажни тврдења дека изборите биле украдени.

  • Одбив и реков дека Џулијани или кој било „негов сведок“ нема да има посебен третман и повторив дека нема да разговарам со Џулијани за овие прашања – им напиша Росен на своите колеги на 1 јануари.

На 14 декември, Трамп испрати е-пошта до Росен преку еден од неговите соработници, со документи кои наводно презентираат докази за изборни нерегуларности во Мичиген, што е тврдење што федералниот суд веќе го отфрлил.

Две недели подоцна, на 29 декември, помошникот на Белата куќа на Трамп испрати е-пошта до Росен, кој во тоа време веќе беше вршител на должноста секретар, и другите адвокати во секретаријатот, барајќи од нив да поднесат правна молба до Врховниот суд во врска со изборите, што Секретаријатот никогаш не го стори тоа.

Според е-поштата објавени од одборот, Олсен, адвокат од Мериленд, кој го напишал нацртот, неколкупати безуспешно се обидел да се сретне со Росен.

Нацртот, кој беше поддржан од Трамп, тврди дека промените во постапката за гласање во Џорџија, Мичиген, Висконсин, Аризона, Невада и Пенсилванија поради пандемијата COVID-19, со цел да се овозможи пошироко гласање по пошта, се нелегални.

Слични аргументи беа изнесени во тужбата од Кен Пакстон, републички јавен обвинител на Тексас и сојузник на Трамп, а Врховниот суд ја отфрли таа тужба во декември 2020 година.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести