spot_img
20.8 C
Skopje
вторник, јуни 15, 2021
spot_img

ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ: Научниците ги претворија пластичните шишиња во ванила

Научниците успеале да ги претворат пластичните шишиња во арома на ванила со помош на вештачки создадени бактерии, што е првпат некоја важна хемикалија да се „зготви“ од пластичен отпад.

Рециклирање на пластичен отпад во корисни материјали може да го направи рециклирањето попривлечно и поефикасно, според Гардијан. Пластиката губи околу 95 проценти од својата вредност како материјал по само една употреба. Подоброто собирање и користење на ваквиот отпад може да помогне во решавање на глобалниот проблем на загадување на животната средина.

Експертите генетски изработиле за развој на мутантни ензими кои го разложуваат полиетиленскиот терефталат што се користи за производство на пластични шишиња во терафтална киселина, а потоа со помош на бубачки ја претвораат таа киселина во ванилин.

Ванилин се користи во прехранбената и козметичката индустрија. Глобалната побарувачка за тоа расте и околу 85 проценти од ванилин во моментов се синтетизираат од хемикалии добиени од фосилни горива.

Џоана Садлер од Универзитетот во Единбург, кој го предводеше тимот, рече дека ова е „првиот пример за употреба на биолошки систем за рециклирање на пластичен отпад во вредна индустриска хемикалија“ и додаде дека тоа ќе има „многу возбудливи последици за циркуларната економија“ .

„Нашата работа ја доведе во прашање перцепцијата дека пластиката е проблематичен отпад и ја демократизираше неговата употреба, рече Стивен Волас од истиот универзитет. Околу милион пластични шишиња се продаваат ширум светот секоја минута и само 14 проценти од нив се рециклираат. Во моментов, овие рециклирани шишиња се користат за производство на облека и теписи.

Научниците сега планираат да го забрзаат процесот и да го прошират на друг вид пластичен отпад.

Истражувањата покажаа дека пластичните шишиња се втор најчест вид пластичен отпад во океаните, по најлонските кеси. Во 2018 година, научниците случајно создадоа мутантен ензим кој раствора пластични шишиња, а потоа тие произведоа супер ензим што ги „јаде“ пластични шишиња уште побрзо.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести