spot_img
17.8 C
Skopje
понеделник, јуни 14, 2021
spot_img

Шмајхел: Ни понудија да го доиграме натпреварот веднаш, следниот ден или да загубиме 3:0

Видов изјава од УЕФА, во која беше забележано дека тие донеле таква одлука по совет на играчите, демек фудбалерите инсистирале да го завршат мечот. Но, ова не е точно, истакна легендарниот дански голман.

Легендарниот дански голман Питер Шмајхел проговори за ситуацијата со натпреварот Данска – Финска (0:1) во првото коло од групната фаза на ЕВРО 2020 по срцевиот удар на играчот од средниот ред Кристијан Ериксен.

– Видов изјава од УЕФА, во која беше забележано дека тие донеле таква одлука по совет на играчите, демек фудбалерите инсистирале да го завршат мечот. Но, ова не е точно. На играчите им беа понудени три опции. Првата беше да се заврши натпреварот веднаш. Втората опција беше следниот ден напладне да се доиграат преостанатите минути. Третата беше службен пораз со 3:0. Па сега видете сами, дали навистина беше желбата на играчите да завршат со играта веднаш? Дали имаа избор? Мислам, не.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести