3.8 C
Skopje
недела, јануари 22, 2023

РАМА: ГОЛЕМА АЛБАНИЈА Е ГЛУПОСТ, “Мини Шенген” е вистински потег за регионот

„Мини Шенген“ е голема работа за регионот, а идејата за „Голема Албанија“ е нонсенс сама по себе, рече албанскиот премиер Еди Рама

Запрашан за мислење за најавата на Приштина дека ќе покрене тужба за геноцид против Србија, албанскиот премиер не одговори директно, велејќи дека станува збор за многу комплицирано прашање од аспект на правната содржина и дека неговата позиција е да се концентрира на решавање на конфликтот и иднината.

Во интервју за „Еуроњуз Србија“, тој особено потенцираше дека некои одлуки не треба да се носат само затоа што некој мисли така, „туку мора да се донесат со консултации и со слушање што зборуваат и партнерите и сојузниците“.

„Досега не сум чул некој да ја поддржува таа идеја “, додаде Рама.

Според него, „Голема Албанија“ никогаш не постоела во учебници на албански јазик, но тоа е термин што потекнува надвор од Албанија и тоа е „глупост само по себе“.

„Да, но Голема Србија е истата работа што секогаш се споменуваше. Но, идејата за обединување во рамките на Европската унија е идеја што ги надминува етничките поделби“, додаде Рама.

Тој признава дека дијалогот меѓу Белград и Приштина е многу тешко прашање.

„Потребна е многу волја, бидејќи многу време е изгубено. Велам дека ние, народите од Западен Балкан, никогаш не сме биле подобри. Албанците никогаш не биле подобри. Пред 10-20 години, овие работи што ги сметате дека е нормално денес, не можевме ни да замислиме “, рече Рама.

Според него, решавањето на прашањето меѓу Белград и Приштина е императив и е навистина клучно за ослободување на потенцијалот што постои во односите меѓу Србија и Албанија.

На заклучокот дека властите во Приштина сакаат да го избришат српското наследство на Косово, тој направи споредба со православната црква во Албанија, која некогаш беше дел од грчката црква.

„Сега, можат ли Грците да дојдат и да речат:„ Ова се грчки цркви и ова е грчка територија? “„ Не можат. Но, повторно, тие имаат целосно право да кажат дека ова е дел од наследството на нивната црква, се разбира дека имаат право на тоа “, рече Рама.

Тој исто така е на мислење дека Приштина треба да се приклучи на УНЕСКО и дека Србија треба да го поддржи тоа, бидејќи оваа организација може да ја гарантира безбедноста на наследството и, според него, сите би имале корист во тој случај.

Говорејќи за „Малиот Шенген“, албанскиот премиер рече дека тој  не го сака „мини“ во тој израз, бидејќи тоа е голема работа за Западен Балкан и дека тој претпочита „регионален Шенген“ – „простор каде што може  сите да применуваат четири европски слободи, а во меѓувреме индивидуално да го имаат патот во насока на европска интеграција “.

Според него, бидејќи станува збор за смел потег што води кон подобра иднина, разбирливо е дека постојат сомневања, како што е оној во Босна и Херцеговина и Црна Гора, каде се плашат од проектот, бидејќи сметаат дека тој е алтернатива на ЕУ членството.

Тој вели дека останува на ЕУ да одлучи кога ќе бидат подготвени да им ја отворат вратата на другите.

Тој се осврна на зборовите на Jeanан-Клод Јункер, кој претходно рече дека има две алтернативи на Западен Балкан, целосна интеграција или војна, и ја поврза својата изјава за обединување на Албанија и Косово, која тој ја нарече анализа, а не програма или желба.

Албанците и Србите би можеле да ги имитираат Французите и Германците по Втората светска војна, иако сосема друга димензија може да биде слична во однос на волјата да се помине низ историјата, да се решат споровите, да се изгради нова основа и да се градат идните генерации. Оставете различно наследство, заклучи Рама.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img