spot_img
21.8 C
Skopje
петок, јуни 11, 2021
spot_img

Научниците открија нова популација на пигмејски сини китови во Индискиот Океан, кои успеаја да останат скриени со децении и покрај нивната големина

Научниците открија нова популација на пигмејски сини китови во Индискиот Океан, кои успеаја да останат скриени со децении и покрај нивната големина. Истражувачите откриле непознати китови со анализа на акустичните податоци собрани од подводен акустичен детектор за откривање на нуклеарни бомби, благодарение на што слушнале уникатна песна.

Новата популација на пигмејски сини китови (Balaenoptera musculus brevicauda), помал подвид на синиот кит кој достигнува максимална должина од 24 метри, се нарекува популација Чагос, по група острови во Индискиот океан во близина на кои е откриено нивното живеалиште.

  • Сè уште ги откриваме исчезнатите популации на најголемото животно што некогаш живеело. Тоа е уште еден доказ за тешкотијата во студирањето на животот во океанот – изјави за „Live Science“ Трејси Роџерс, морски екологист од Универзитетот во Нов Јужен Велс во Австралија.

Детектори за бомби

  • Сините китови обично се наоѓаат тешко. Тие се доведени до работ на истребување од индустрискиот китолов и многу полека се опоравуваат – изјави главната авторка Емануела Лерој, постдокторски соработник на Универзитетот во Нов Јужен Велс.

Според Центарот за биолошка разновидност, во моментов живеат околу 5.000 до 10.000 сини китови на јужната хемисфера, во споредба со околу 350.000 пред индустрискиот лов. Останатите честопати се осамени во големи области што ги прави полесна цел за ловџиите.

Ограничени научни акустични низи се поставени во Индискиот Океан, а тим истражувачи користеа детектори за подводни нуклеарни бомби кои припаѓаат на Сеопфатната организација за забрана на нуклеарно тестирање (STVTO), меѓународна група која користи глобална мрежа на подводни акустични релеи за откривање на нелегални тестови на бомби. Ова им овозможи на истражувачите пристап до долгорочен сет на податоци за бучава преку Индискиот Океан.

Песните на сините китови
По анализата на податоците, истражувачите открија одредена песна од синиот кит што претходно не била чуена.

  • Песните на сините китови се многу едноставни во смисла дека ја повторуваат истата шема, но секој подвид и популација на сини китови има различен вид песна – рече Лиројева.

Општо, песните од синиот кит се долги, имаат мала фреквенција, понекогаш под она што луѓето можат да го слушнат (под 20 херци), висок интензитет и се повторуваат во редовни интервали. Но, различни групи на китови имаат песни кои се разликуваат по времетраењето, структурата и бројот на различни делови.

Друг вид на син кит
Визуелната идентификација сè уште е потребна за дефинитивно да се потврди постоењето на населението Чагос, но истражувачите се убедени дека ќе биде само прашање на време.

Во декември 2020 година, друга студија со употреба на акустични истражувања, коавторска на Трејси Роџерс и Емануела Лерој, откри уште една нова популација на сини китови во близина на Оман.

  • Ова нè води до пет популации на сини китови во Индискиот океан – рече Роџерс и додаде дека овие откритија нема да бидат можни без акустично истражување.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести