spot_img
18.8 C
Skopje
петок, јуни 11, 2021
spot_img

Извршена е уште една успешна трансплантација на срце, која е четврта во земјава од минатиот мај

Извршена е уште една успешна трансплантација на срце, која е четврта во земјава од минатиот мај.– Рано утрово срцето на 44-годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Пациент кој неколку години боледува од тешка кардиоваскуларна болест доби шанса за нов живот. Во изминативе 24 часа 100-ина лекари, медицински сестри и болничари работеа заедно како тим и покажаа како беспрекорно функционира здравственитот ситем, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук-профил.

Медицинските тимови од Клиниката за урологија и Клиниката за кардиохирургија пред полноќ почнаа експлантација на бубрези и срце од 44-годишна пациентка која вчера попладне е дијагностицирана со мозочна смрт.

Тројца пациенти ноќеска се подготвуваа  за трансплантација на органиите – срцето и бубрезите од донорот. Постапката за трансплантација на срцето и бубрезите почна по полноќ, а потоа и експлантација на коскени ткива.

Целата постапка ја водеа болничките координатори од КАРИЛ заедно со Министерството за здравство.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести