spot_img
21.8 C
Skopje
петок, јуни 11, 2021
spot_img

Еве како изгледаше затемнувањето на Сонцето (ФОТО)

Жителите на североистокот на САД и делови од Европа и Азија утрово имаа можност да уживаат во погледот на небото, на кое се појави „огнениот прстен“ од затемнувањето на Сонцето.

Небесното светлосно шоу – затемнувањето на Сонцето, започна во канадската провинција Онтарио, се пресели во Гренланд, потоа на Северниот пол и потоа во Сибир.

Овој астролошки феномен се јавува кога младата месечина е на најоддалечената точка од Земјата и го блокира сонцето – целосно или делумно.

Во некои делови на светот се виде целиот „огнен прстен“, додека во Северна Америка видоа само делумно затемнување. Патем, затемнувањето на Сонцето е вистинското од ваков вид во САД, по целосното затемнување на Сонцето во 2017 година.

Погледнете како изгледаше затемнувањето на Сонцето во светот:

19529560460c30ecbcb05a405770857_v4_big
24510677560c30ecbeca68481498650_v4_big
104151054160c31240d78dd088718848_v4_big
197313711460c31240ba861363430461_v4_big

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести