spot_img
22.8 C
Skopje
четврток, јуни 10, 2021
spot_img

Околу 500 супербогати Руси контролираат повеќе капитал отколку 99,8 проценти од Русите заедно

Околу 500 супербогати Руси контролираат повеќе капитал отколку 99,8 проценти од Русите заедно, се вели во новиот извештај за нееднаквоста на „Boston Consulting Group“ (BСG).

Тие располагаат со вкупно 640 милијарди долари, наспроти 114,2 милиони, кои заедно ги поседуваат 99,8 проценти од возрасната популација.

Реалниот расположлив приход – внимателно следен показател за животниот стандард – падна за 3,6 проценти во текот на 2020 година, бидејќи пандемијата забележа привремен скок на невработеноста и намалување на платите за милиони низ целата економија.

Исто така, се тврди дека 500 најбогати контролираат 40 проценти од целото богатство во земјата, што е три пати повеќе од глобалниот просек.

Наодите се засноваа на финансиски податоци и податоци за домаќинствата објавени од Руската централна банка и Федералната служба за статистика на Ростат, пренесуваат руските медиуми.

Извештајот покажува дека пандемијата на короната ги влоши долгогодишните проблеми на Русија со нееднаквоста, бидејќи расположливите приходи на руските домаќинства паднаа на најниско ниво во последните десет години, додека зголемените цени на недвижностите и растот на берзите им го одзедоа богатството на оние кои веќе имаат добри финансии.здигнати на нови височини.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести