spot_img
22.8 C
Skopje
среда, јуни 9, 2021
spot_img

ФОТОГРАФИИ ОД НАСА: Еве како изгледа Месечината на Јупитер

Вселенското летало „Juno“, сопственост на НАСА, денес ги покажа првите фотографии од најголемата месечина на Јупитер по скоро две децении.

„Juno“ ја зумираше камерата на ледениот Ганимед, минувајќи 1.038 километри од најголемата месечина на Јупитер, објави АП.

Претходниот пат кога леталото се приближи до Ганимед беше во 2000 година, кога вселенското летало „Galileo“ помина покрај најголемата месечина во Сончевиот систем.

НАСА денес ги објави првите две фотографии од леталото, обележувајќи ги кратерите на Ганимед и долгите, тесни линии кои веројатно се резултат на тектонски земјотреси.

Една фотографија ја покажува далечната страна на Месечината, наспроти Сонцето.

  • Ова е најблискиот пристап на кое било летало до најголемата Месечина, рече водечкиот научник на „Juno“, ​​Скот Болтон од Југозападниот истражувачки институт во Сан Антонио.

Ганимед е една од 79-те познати месечини кои кружат околу Јупитер.

Италијанскиот астроном Галилео Галилеј ја откри Ганимед во 1.610 година, како и уште три месечини.

Лансиран пред една деценија, „Juno“ орбитира околу Јупитер веќе пет години.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести