spot_img
22.8 C
Skopje
среда, јуни 9, 2021
spot_img

СТРАШНО: ДЕТЕ ЗА МАЛКУ ЌЕ УМРЕЛО ПОРАДИ ГУМЕНИ БОМБОНИ

Еден тинејџер (15) и еден постар маж завршија во болница откако изедоа премногу гумени бонбони, „наполнети со канабис“.

Мажот бил примен во болницата околу 20 часот и 15 минути, а 15-годишното момче околу 23 часот и 40 минути.

Полицијата истражува од каде се испорачани желе-слатките – инаку познати како јадливи.. Детективскиот инспектор Енди Гривс ги поканува родителите да разговараат со своите деца за опасностите од јадење ваква храна.

  • Овие видови производи, кои можат да се продаваат во Велика Британија како „инфузија на канабис“ или „инјекција на ТХЦ“, се нелегални и затоа не се регулирани, изјавил инспекторот за британски „Сан“. Можеби се чини дека се комерцијални производи со професионално пакување, но ова не треба да се сфаќа како знак дека се безбедни или легални.

Полицијата претходно ги предупреди трговците со дрога во Велика Британија кои продаваат слатки прекриени со канабис, маскирани во бонбони „Haribo“, „Mars“ чоколатца и „Kinder“ јајца.

Продажбата на такви „бонбони“ расте бидејќи дилерите тргуваат на платформите за социјално вмрежување и може да содржат опасни нивоа на концентриран THC, психоактивната состојка во канабисот.

Секој што има информации за набавка на овие слатки се замолува да контактира со полицијата во Суреи преку веб-страницата на армијата, „ surrei.police.uk“.

Експертите за лекови се плашат дека децата ќе консумираат цели ќесички со слатки одеднаш – што значи дека внесуваат опасни нивоа на ТХЦ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести