spot_img
21.8 C
Skopje
среда, јуни 9, 2021
spot_img

Никола Јокиќ е МВП на сезоната во НБА лигата!

Никола Јокиќ е МВП на НБА лигата за сезоната 2020/21. НБА лигата наскоро и официјално ќе му ја врачи наградата, откако стана најслабиот драфтуван кошаркар во историјата на НБА кој успеал да стане оваа титула.

Јокиќ одигра 72 натпревари во регуларниот дел од сезоната, имаше просек од 26,4 поени, 10,8 скока и 8,3 асистенции впо натпревар.

Тој шутираше 56% од играта, 38,8% за три и 86,8% од слободни фрлања.

Интересно е што Јокиќ првиот играч што бил МВП и ги ги одиграл сите натпревари во сезоната, по Коби Брајант кој имаше вакво постигнување во 2008 година.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести