spot_img
22.8 C
Skopje
среда, јуни 9, 2021
spot_img

Еве кои се 6 најпознати НУДИСТИЧКИ ПЛАЖИ во Грција

Бројни заливи и скриени, мали плажи може да се најдат низ цела Грција. Сепак, има и такви за кои нудистите сигурно слушнале.

Ако сте еден од туристите кои сакаат да уживаат во нудизам за време на својот одмор, а сте одбрале дестинација во Грција, вистинско време е да откриете каде се најдобрите нудистички плажи.

Низ цела Грција има бројни скриени заливи и помали, диви плажи, кои можат да ги користат туристите кои сакаат да уживаат во нудизмот, а овие се секако најпознати.

На околу 20 минути пешачење од познатата критска плажа Матала се наоѓа плажата Кокини амос или Црвениот песок.

Имајќи предвид дека е една од најпознатите плажи не само на Крит, туку и во цела Грција, не е ни чудно што ја посетуваат само најхрабрите љубители на нудизмот.

Покриена е со црвеникав песок, па оттука и името. Освен кристално чистата вода, позната е и по бројните скриени пештери кои се наоѓаат во близина.

  1. Микри банана, Скијатос

На островот Скијатос се наоѓа и плажата Мегали банана, во слободен превод Голема банана. Собира голем број туристи, но тие во костуми за капење.

Сепак, постои и друга, а тоа е плажата чие име е преведено како Малата банана е особено интересна за љубителите на нудизмот. Изолирана, мала и опкружена со бујна вегетација, таа е идеален избор за сите оние кои летуваат на Скијатос, и сакаат да пливаат и да се сончаат како да се родени од мајка.

  1. Супер Парадајс, Миконос

Оваа плажа на островот Миконос е идеална за сите туристи кои не се оптеретени со ништо за време на нивниот одмор. Покрај нудисти, има и посетители во костуми за капење, но и топлес.

Најважно е добро расположение што се чувствува на секој чекор. А има и коктели и гласна музика, па добрата забава е загарантирана.

  1. Веланио, Скопелос

Меѓу многуте феноменални плажи на Скопелос, се издвојува Веланио. И не само затоа што е релативно близу до градот Скопелос, туку и затоа што е првата плажа на островот што ги примила првите нудисти во 60-тите години на минатиот век.

  1. Миртиотиса, Крф

Уште една од најпознатите грчки плажи во светот на нудизмот е Миртиотис, на островот Крф. Откриена е од хипиците во 70-тите години на минатиот век, па дури и денес се смета за вистински рај за љубителите на нудизмот.

  1. Хиладоу, Евија

Во минатото, оваа плажа на Евија се користела како своевидна база за пирати, а денес стана база не само за љубителите на нудизмот, туку и за камперите.

Тоа е прилично пространа плажа, лоцирана во подножјето на планината Дирфи. Во текот на летото, е полна со луѓе, а нудистите го претпочитаат северниот дел на оваа плажа.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести