spot_img
21.8 C
Skopje
среда, јуни 9, 2021
spot_img

Еве зошто ајкулите масовно исчезнаа

Скоро секоја ајкула на светот мистериозно исчезна пред 19 милиони години, а научниците сè уште бараат одговор зошто се случило тоа.

Се смета дека околу 90% од ајкулите исчезнале во тоа време, а оние што останале биле далеку помалку разновидни по големина, форма и структура. Ситуацијата не е подобрена бидејќи ајкулите оттогаш не престанаа да умираат, но тоа се случува многу побавно од сегашното истребување што доаѓа од човекот.

Американските научници Елизабет Сиберт и Ли Рубин го откриле настанот на истребување проучувајќи два древни примерока на јадро од седимент од Северен и Јужен Пацифик во текот на 1980-тите и 1990-тите.

Тие пребарувале примероци од длабочините на морето и откриле стари заби од ајкула и лушпи кои природно се спуштаат на дното на океанот.

Овие паднати лушпи и заби полека се закопуваат во нови слоеви на талог, создавајќи контури на суштества што живееле во океанот милиони години порано. Споредувајќи различни слоеви, научниците учат за промените во биодиверзитетот.

  • Кожните дентикули нудат неверојатен прозорец кон минатото на овие антички и неостварливи морски предатори, а со тоа и состојбата на океанските екосистеми со текот на времето, изјави Рубин за списанието „Ars Technica“.

Според примероците, ајкулите имале во изобилство пред околу 19 милиони години, по што нагло паднал бројот и видот на забите и лушпи.

Сепак, научниците не можат да ја објаснат причината за нивното истребување, имајќи предвид дека во тоа време немало климатски настани што би можеле да бидат причина.
Едно е сигурно, а тоа е дека ајкулите се најмногу изложени на ризик денес поради човечки постапки, како што е прекумерниот риболов, тврдат морските истражувачи Каталина Пимјенто и Николас Пиенсон.

  • И покрај неодамнешниот напредок во зачувувањето, малку земји воведоа ограничувања на океанските ајкули, изјавија за магазинот „Science“.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести