spot_img
24.8 C
Skopje
вторник, јуни 8, 2021
spot_img

23 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 4 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.853 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 9, Куманово и Прилеп – по 3, Струмица и Кичево – по 2, Битола, Гостивар, Гевгелија и Радовиш – по 1.

Регистрирани се 32 оздравени пациент од: Скопје – 13, Радовиш – 4, Битола и Кратово – по 3,Прилеп – 2, Гостивар, Куманово, Штип, Струмица, Кочани, Кичево и Берово  – по 1.

Пријавени се вкупно 4 починати лица:  3 лица од Скопје (76г,76г и 77г) и едно лице од Куманово (71г).Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 2.853 тестови преку: ИЈЗ-151, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–25, ЦЈЗ Куманово–40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–21, МАНУ-99, Жан Митрев (Филип Втори)-123, Авицена-350, Биотек-373, Систина-132, лабораторија Лаор-202, Синлаб-87, Ремедика-33, Плодност–45, Генеа–10, Никоб лаб-102, ВФВ Медикал-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 920.Досега во земјата се направени вкупно 818.746 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.441, бројката на оздравени пациенти е 149.528, на починати е 5.462, а бројот на активни случаи изнесува 451.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 68576, Активни 214Куманово 8848, Активни 40Прилеп 8314, Активни 33Тетово 7220, Активни 19Битола 6298, Активни 15Велес 5469, Активни 2Гостивар 5180, Активни 15Кавадарци 5153, Активни 2Охрид 5008, Активни 19Штип 4959, Активни 2Струмица 4113, Активни 8Струга 2982, Активни 8Кочани 2789, Активни 6Кичево 2570, Активни 22Гевгелија 2195, Активни 4Неготино 2184, Активни 4Свети Николе 1523, Активни 2Ресен 1234, Активни 1Крива Паланка 1220, Активни 1Радовиш 1161, Активни 8Берово 1029, Активни 1Делчево 972, Активни 4Дебар 940, Активни 1Виница 886, Активни 10Пробиштип 789, Активни 0Валандово 666, Активни 1Богданци 494, Активни 0Крушево 490, Активни 1Демир Хисар 400, Активни 3Демир Капија 396, Активни 0Кратово 375, Активни 2Македонски Брод 359, Активни 1Пехчево 268, Активни 0Македонска Каменица 249, Активни 2, Дојран 132, Активни 0

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести