spot_img
22.8 C
Skopje
вторник, јуни 8, 2021
spot_img

Ким Јонг-ун тргна во војна против фармерките, сленгот и странските филмови

Северна Кореја неодамна воведе нов закон кој сака да го потисне секое странско влијание, строго казнувајќи ги сите оние кои имаат странски филмови, странска облека или ако зборуваат сленг.

Јун Ми-со рече дека имала 11 години кога првпат видела како властите погубуваат човек бидејќи имал јужнокорејска драма со него. Неговото погубување мораше да го следи целото соседство.

  • Ако не, тоа ќе се сметаше за предавство, рече оваа жителка на Сеул.
  • Никогаш нема да го заборавам тоа. Сè уште ги гледам неговите солзи како течат. Тие му ги врзаа очи, но завојот беше целосно натопен со солзи. За мене беше трауматично. Го ставија на клада и го врзаа, а потоа го застрелаа, додаде таа.

Војна без оружје
Замислете дека сте во постојана блокада, без Интернет, без социјални мрежи и со само неколку телевизиски канали кои се под строга контрола на државата – тоа е животот во Северна Кореја, пишува ВВС.

И сега лидерот на таа земја одлучи да отиде чекор подалеку, затоа воведе нов закон против таканаречената „реакционерна мисла“. Секој што е фатен со големо количество видео од Јужна Кореја, САД или Јапонија се соочува со смртна казна, а оние што гледаат такви снимки се соочуваат со затворска казна од 15 години.

Неодамна Јонг-ун преку државните медиуми напиша порака во која ја повика Младинската лига да преземе мерки против „индивидуалистичкото, интисоцијалистичко однесување“ меѓу младите. Сега тој сака да престане да користи странски изрази, фризури и облека за кои рече дека се „опасни отрови“.

Политичките аналитичари сметаат дека севернокорејскиот лидер се обидува да ги запре надворешните информации што доаѓаат до луѓето во Северна Кореја, бидејќи животот во земјата станува сè потежок Тие веруваат дека милиони луѓе гладуваат, па затоа Јонг-ун ги храни сè построго со државната пропаганда.

Земјата сега, по затворањето на границите заради пандемијата, е отсечена од надворешниот свет повеќе од кога било досега. Трговијата со соседна Кина и протокот на залихи се скоро целосно запрени.

Што вели новиот закон?
Дневниот „NK“ доби увид во копија од новиот закон.

  • Во него се вели дека ако биде фатен работник или управител на фабрика, ќе бидат казнети. Ако е дете, родителите ќе бидат казнети, рече Ли Санг Јонг, главен уредник на „Daily NK“, додавајќи дека работата се прави за да се потиснат сите соништа. или фасцинацијата на помладата генерација со југот.
  • Со други зборови, режимот заклучи дека може да се создаде чувство на отпор ако се воведат култури од други земји, рече тој.

Криумчарење филмови
Претходните забрани само покажаа како севернокорејскиот народ може да биде снаодлив и како тие веќе имаат развиен систем за шверц на странски филмови од Кина.

  • Шверцуваните филмови од Кина на УСБ-стикови сега се подеднакво вообичаени како камењата; тие лесно се кријат и имаат лозинка, рече Чои Јонг-хун, кој побегна од Северна Кореја.
  • Ако внесете погрешна лозинка три пати по ред, USB-то ја брише содржината. Ако содржината е особено чувствителна, можете дури и да поставите сè да се брише по првото погрешно внесување лозинка, додаде тој.
  • На почетокот, казната беше околу една година во работен логор.

Ми-со се сеќава како нејзините соседи се снаоѓале со голем напор да се здобијат со странски филмови.

Таа рече дека еднаш позајмиле батерија за автомобил и ја приклучиле во генератор за да добијат доволно електрична енергија за напојување на телевизорот. Таа се сеќава дека во тоа време ја гледала јужнокорејската драма „Скалило кон рајот“ – љубовна приказна за девојче кое прво се бори со својата маќеа, а потоа и со рак.

Со вели дека режимот започнал да забележува зголемен прилив на филмови од Кина во раните 2000-ти и започнал со претреси на универзитетите. Отпрвин, оние што беа фатени како гледаат филмови беа испратени во работнички логор една година, но подоцна се покажа дека таа казна не е доволна за да се потисне шверцот на филмови.

  • Отпрвин, казната беше околу една година во работнички логор, но тоа се смени за повеќе од три години во работен камп. Во моментов, ако одите во работни логори, има повеќе од 50% од младите кои завршија таму затоа што гледаа странски видеа- рече Со.
  • Ако некој гледа два часа нелегален материјал, ќе добие три години камп. Тоа е голем проблем. Гледањето филмови е луксуз. Треба прво да се снајдете за храна, па да размислите за гледање филм подоцна. Кога е тешко да најдеете храна, станува катастрофално за целото семејство ако некој од нив заврши во работен логор, додаде тој.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести