spot_img
19.8 C
Skopje
понеделник, јуни 7, 2021
spot_img

EВЕ КОИ СЕ НОВИТЕ ПРАВИЛА ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА

Од денес, 7 јуни, странските граѓани можат да влезат во Грција со таканаречениот брз тест за антиген. Одлуката ја донесоа здравствените власти во Грција денес. Сепак, резултатот од брзиот тест ќе се препознае само доколку е внесен во дигитален сертификат одобрен од ЕУ.

Затоа, услов е електронскиот сертификат да биде издаден од референтна институција од земјата на потекло.

Покрај оваа измена, сепак останува обврската да се пополни електронскиот формулар за апликација – PLF, преку веб-страницата www.travel.gov.gr , најмалку 24 часа пред да влез во Грција, а потоа доказ за имунизација во форма на потврда за вакцинација со која било вакцина.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести