spot_img
19.8 C
Skopje
понеделник, јуни 7, 2021
spot_img

УЕФА ги откри бонусите: Секоја победа во групната фаза на Еуро 2020 носи 1 милион евра!

Покрај сумата од 9,25 милиони евра која секоја репрезентација ќе ја добие со самото учество на завршницата на Европското првенство, УЕФА ги определи и наградите за секоја извојувана победа на Еуро 2020.

Според официјалните информации, секоја победа во групната фаза носи сума од 1 милиони евра, додека за секој нерешен резултат репрезентациите ќе добиваат бонус од 500.000 евра.

Селекциите кои ќе се пласираат во втората фаза на првенството ќе бидат наградени со дополнителни 1,5 милион евра. Според договорот на ФФМ, 30% од сумата на секој бонус кој ќе биде исплатен од УЕФА за настапот на Македонија ќе оди како премија за фудбалерите.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести