spot_img
19.8 C
Skopje
понеделник, јуни 7, 2021
spot_img

Илон Маск тргнува да го освои универзумот

Поранешните индустриски постројки се викаа „Deimos“ и „Phobos“.

Кон крајот на јануари, напишавме дека „SpaceX“ купил две нафтени платформи, кои би ги претворил во „вселенски пристаништа“ за огромни ракети „Starship“.

Поранешните растенија биле именувани како „Deimos“ и „Phobos“ (според природните сателити на Марс), а нивната вредност е седум милиони долари.

Шефот на компанијата, Илон Маск, открива дека изградбата на „Deimos“ е во полн ек и дека таа ќе стане оперативна следната година!

Ракетите „Starship“ беа дизајнирани да го освојат Марс и беа тестирани неколку пати во базата Бока Чика.

Илон Маск најави полетување од нафтената платформа како одговор на дигиталниот рендер на корисник на Twitter. Илустрацијата го покажува вселенското летало во новиот „космодром“.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести